topraklama-ve-parotoner-tesislerinin-montaji

Bu yazıda sizlere işin içinde olanların oldukça iyi bildiği bilmeyenlere ise oldukça uzak bir kavram olan topraklama ve parotoner tesislerinin montajı hakkında bilgiler verilecektir. Şimdi dilerseniz adım adım başlayalım.

Topraklama ve Parotoner Nedir?

topraklama-ve-parotoner-nedir

Topraklama ve parotoner tesislerinin montajı konusuna girmeden önce bilmeyenlerin olduğunu düşünerek kavramların ne olduğuna bakmak gerekir.

Öncelikle topraklama olgusuna değinmek gerekir. Topraklama mevcut yapılarda elektrik enerjisinin kullanıldığı durumlarda canlı cansız tüm varlıkların güvenliği için yapılan işlemdir. Bu konuyu biraz daha açmak gerekir ise eğer herhangi bir binada topraklama yapılmamış ise beyaz eşyalar elektrik dalgalanmalarında zarar görebilir. Elektrik kayıp kaçak durumları ortaya çıkabilir.

Şimdi de parotoner nedir sorusunun yanıtını verelim. Aslında birçok insan parotonerin ne olduğunu biliyor. Başta resmi kurumlar olmak üzere birçok binada yıldırıma karşı olası riskleri önleyen ünitelerdir. Kendisine has bir yapısı vardır. Binaların en üst konulur.

Her iki ürün ve işlemde de amaç elektrik akımına karşı gerekli önlemlerin alınmasıdır.

Topraklama Ve Parotoner Tesislerinin Montajında Kullanılan Malzeme ve Ekipmanlar

Topraklama ve parotoner tesislerinin montajı için kullanılan ürünler şunlardır:

 •         Elbette ilk başta toprak. Burada toprak direncinin montaj yapılır iken düşük olmasına özen gösterilmelidir. Eğer değil ise düşük olduğu zaman bu işlem yapılmalıdır
 •         İletkenler
 •     Topraklama elektrotu·         Paratoner
 •         Bağlantı elemanları biçimindedir.

Topraklama Ve Parotoner Tesislerinin Montajında Yapılan İşlemler

Topraklama ve parotoner tesislerinin montajı sırasında yapılan işlemler sırası ile şunlardır:

 •         Bu işlem için gerekli olan malzeme ve ekipmanlar belirlenir.
 •         Müşteri ile yapılan sözleşmeye istinaden belirlenen gün ve saatte ilgili adrese yeterli ekipman ile gidilir
 •       Akabinde ilk iş olarak topraklama ölçümü yapılır
 •         Bina içi topraklamaları yapılır ve kontroller gerçekleştirilir
 •       Bina dışı sahaları için ( özellikle fabrika ve şantiye ortamlarında) bina dışı topraklamaları yapılır
 •         Parotoner sistemi kurulur
 •         Topraklama raporu hazırlanarak müşteri onayı alınarak müşterinin adresinden ayrılınır.

Bu çalışmalar için bir yönetmelik vardır. O yönetmelikte bu işin neden ve nasıl yapılması gerektiğine dair bilgiler vardır. Bu yönetmeliğin adı Elektrik Enerjileri Topraklama Yönetmeliğidir.

Kimi zaman böylesi bir iş yapılır iken ayrıca iç tesisat kontrolü de müşteri tarafından istenir. Bu hizmeti verebilecek olan kişiler ise topraklama ve parotoner tesisi montajı alanında eğitim almış, belgeli elektrik mühendisleridir. Diğer hiçbir alandan bir kişi böylesi bir çalışmayı yapamaz. Başlı başına özel bilgi ve deneyim gerektiren bir çalışmadır. Her bir detay son derece önemlidir. Özellikle kullanılan malzemelerin doğru olduğundan emin olunması gerekir.

 

Topraklama Ve Parotoner Tesislerinin Montaj Fiyatları

topraklama-ve-parotoner-tesisilerinin-montaj-fiyati

Topraklama ve parotoner tesislerinin montajı fiyatları firmadan firmaya göre değişir. Ülkemizde yaşanan enflasyon oranlarına göre de rakamlarda her yıl revizyon olmakta ve doğal olarak değişmektedir. Burada iki işi yani topraklama tesisi montajı ile paratoner tesisi montajı aynı anda yapılacak ise ona göre bir ortak işçilik ve maliyet bazında bir fiyat verilir. Eğer tek bir alanda verilen hizmet varsa nihai rakam ona göre belirlenir. Kimi binalarda önceden topraklama kapsamlı bir biçimde yapılmış ise o zaman sadece parotoner tesisi montajı yeterli olacaktır.Burada kaç gün, kaç personel çalışılacağı da fiyat hesaplamalarında önemli olan argümanlardır. Bölgesel bazda da rakamlar değişebilir. Eğer üstte belirtildiği gibi ekstra bir istem olursa o da ayrı olarak faturaya yansıtılır. Ödeme biçimi de firmalara göre farklılık gösterir. Lakin ödeme biçimi ne olursa olsun ödenen rakam değişmez ve sabit kalır.

Topraklama Ve Parotoner Tesislerinin Montajı Hizmeti Nereden Alınır?

Sonuç olarak sizin de bu alanda bir gereksinimiz olduğu zaman alanında uzman, eğitimli donanımlı bir kadro ile hizmet veren Ünver Elektrik ile iletişime geçebilirsiniz. Firmamız topraklama ve parotoner tesislerinin montajı alanında en yetkin olan kuruluşlardan bir tanesidir. Kafalarda en ufak bir soru işareti olmaz. Güvenle her iki alanda ya da sadece bir tanesinde hizmet alabilirsiniz. Nitekim firmanın internet sitesine baktığınız zaman neden bizimle çalışmanız gerektiğini net bir biçimde göreceksiniz. Ödeme noktasında da firma tüm müşterilerine her türlü kolaylığı gösteren son derece kurumsal bir yapıda olan elektrik firmasıdır. Ankara merkezli olmasına rağmen tüm Türkiye ölçeğinde çalışır.

 

Busbar Sisteminde Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?