endustriyel-borulama-tesisatlari

Bu yazıda sizlere sanayide son derece önemli bir konu olan endüstriyel borulama tesisatları hakkında bilgiler verilecektir. Şimdi dilerseniz adım adım, hiç bilmeyenleri düşünerek konu hakkında işin alfabesinden başlayarak bilgi verelim. Sonuçta söz uçar yazı kalır şiarını göz önüne alarak.

Endüstriyel Borulama Tesisatı Nedir?

endustriyel-borulama-tesisati-nedir

Endüstriyel borulama tesisatları,  muhtelif türden olan boruların kullanılması ile sanayi tesislerinde kurulan tesisat sistemlerine verilen genel isimdir. Boru denildiği zaman ise herkesin son derece iyi tahmin edebileceği gibi akla ilk gelen, iç kısmı boş ve silindir biçiminde olan, metal, plastik veya duruma göre beton tarzı olan malzemelerden üretilen taşıma aygıtları akla gelir.

Endüstriyel Alanda Kullanılan Borulara Genel Bakış

Endüstriyel borulama tesisatları için kullanılan borulara bakıldığında ise şu bilgiler verilebilir: Kullanım amacına uygun olarak değişik türden materyallerden yapılır. Burada her bir parametre son derece önemlidir. Kullanılacağı yere borunun malzemesi, uzunluğu, kalınlığı ve ürün özellikleri değişir. Sonuçta boruların imalatı için de olan bir imalat standardı vardır. Buna uygun olarak üretilerek satışa sunulurlar. Burada hemen şu hususa da değinmek gerekir ki borulama tesisatı işi şu ana kadar verilen bilgilerden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi çok ciddi bir uzmanlık ve mühendislik işidir. O yüzden böylesi bir hizmet alırken mutlaka alanında uzman ve kendisini kanıtlamış olan firmalardan hizmet alınmalıdır. Burada her bir parametre başlı başına önem arz eder.

Boruların Endüstride Kullanım Yerleri

 

 •         polietilen (pe), polipropilen (pp) tarzında olan plastik borular kimyasal  bazda dirençli olmalarından ötürü endüstriyel çalışmalarda kullanılır. Ayrıca elbette günlük yaşamda da plastik borular vazgeçilmezdir.
 •         Metal borular ise ağırlıklı olarak tahmin edilebileceği gibi mekanik olarak dayanıklı olmalarından ötürü sertlik ve dayanıklılık olması gereken yerlerde kullanılır.
 •         Beton borulara gelindiğinde ise ağırlıklı olarak doğalgaz, kanalizasyon, tarzında yerin altında her tür darbeye karşı dayanım olması gereken yerlerde kullanılır.

 

Endüstriyel Borulama Tesisatı Kavramına Genel Bakış

Endüstriyel borulama tesisatları  sıklıkla  basınçlı olan bir ortamda bulunan gaz veya sıvı gibi muhtelif türden  akışkanlarının taşınmasına yardım ederler. Bu taşıma işlemi esnasından kullanılan her türlü  dirsek, boru, vana tee tarzında olan fittings  tarzı ekipmanlar endüstriyel borulama tesisatları içinde olan nesnelerdir. Borulama sistemleri çok geniş bir kapsamda sanayide kullanılır.

Endüstriyel Borulama Tesisatı Kullanım Alanları

endustriyel-borulama-tesisati-kullanim-alanlari

Endüstriyel borulama tesisatları kullanım yerleri şunlardır:

 •         Rafine/petrol sistemleri
 •         Isıtma ya da soğutma sistemleri
 •         Kimyasal transfer hatları
 •         Sulama sistemleri
 •         Yangın sistemleri
 •         Muhtelif türden tesisatlardır.

Endüstriyel Borulama Tesisatları Aşama ve Seçenekleri

Endüstriyel borulama tesisatları aşamaları ve seçenekler ise  şu biçimdedir:

-Loop Borulama Sistemi: Bu tür olan sistemde su akışı bölünüp borular ile sistemin iki yönden bağlanması sağlanır

-Ağaç Borulama Sistemi: Bu sistem genelde en ekonomik sistemdir.

-Grid Borulama Sistemi: Bu sistem ise en az iki adet dağıtıcı tarzda olan borunun  pek çok sayıda olan boruyla bağlanmasını sağlayarak ortaya çıkar. Grid borulama sistemleri geniş ya da dikdörtgen biçimindeki alanlarda su dağıtımı için sıklıkla tercih edilir.

 

Aşamalar ise şöyledir

 •         Montaj hazırlık aşaması
 •         Kontrol etme aşaması biçimindedir.

Kontrol Sistemlerine Genel Bakış

Tahribatsız Kontrol Biçimleri: Görsel olarak kontrol, radyografik kontrolü, sıvı kontrolü, manyetik olan parça kontrolü, girdap akımları kontrolü

Tahribatlı Gerçekleşen Kontrol Biçimleri: Çekme kontrolü, malzeme kontrolü sertlik kontrolü, eğim kontrolü, darbe kontrolü başlıca kontrol çeşitleridir.

Endüstriyel Borulama Tesisatı Hizmet Fiyatları

Endüstriyel borulama tesisatı işinin doğal olarak kendi içinde bir maliyeti vardır. Bu maliyeti belirleyen en temel kriter kullanılan malzemelerdir. Toplamda ne kadar her bir malzemeden kullanıldığı da fiyatları değiştirir. Kaç gün süre ile kaç kişi çalıştığı da bir diğer nihai rakamı belirleyen unsurdur. Elbette bu alanda hizmet veren firmaların bir fiyat politikası vardır. Tüm bunlara göre nihai rakam ortaya çıkar. Bu alanda en uygun fiyata güvenle en kaliteli hizmet alınabilecek olan firmaların başında alanında uzun yıllardır son derece önemli firmalara hizmet veren Ankara merkezli Ünver Elektrik isimli firmadır. Firma ödeme noktasında da müşterilerine her türlü ödeme kolaylığını sağlar. Değişik ödeme seçeneklerini müşterilerine sunar. Nakit ve hesaba havale bunlar arasındadır.

 

 

.